NWN 2 Client Extension (1.část)

Vývoj hry Neverwinter Nights byl ukončen datadiskem „Storm of Zehir“ a patchem 1.23.1765. Ale i po letech vývoje má hra řadu nedostatků, které znepříjemňují hraní hráčům na PW světech. Díky silné NWN komunitě se hra ohnula na tolik, že se stala i po síti hratelná. Tento článek je o komunitním rozšíření NWN2 klienta. Šikovný programátor SkywingvL, zde opravuje řadu chyb klienta a navíc přidává nové funkce především pro podporu online hraní. Přeložil jsem základní informace o tomto rozšíření, více informací najdete v souboru ClientExtensionReadme.txt, který najdete v archivu clientextension_latest.zip.

Tento program se chová jako klientský plug-in (a pro DM, kompletně nezávislý samostatný klient), jehož cílem je vylepšení hry Neverwinter Nights 2 pro více hráčů (multi-player). Opravuje řadu chyb a pádů klienta, přidává některé nové funkce.

Přečtěte si sekci „Rychlý start a přehled“ pokud chcete použít client extension jako doplněk hry (doporučeno pro většinu uživatelů). Pokud chcete použít client extension pro váš server jako DM, bez startu hry (pokročilé použití pro PW adminy), přečtěte se sekci „Samostatný DM klient“.

Rychlý start a přehled
Client Extension může být použit jako plug-in pro hráče nebo DM klient, a také může fungovat jako nezávislý DM klient. Pokud chcete spustit Client Extension jako hráč nebo DM, použijte následující postup:

Spuštěný hry pomocí programu NWLauncher.exe (doporučeno).

1) Spusťte NWLauncher.exe a hra se spustí s aktivním client extension. Soubory NWLauncher.exe a ClientExtension.hdl by měli být uloženy ve stejném adresáři, aby launcher pracoval správně.

Doporučujeme hrát hru v režimu okna „windowed mode“, pro co největší využití rozšíření client extension.

Za NWLauncher.exe můžete použít řádkové příkazy a vložit je do vašeho zástupce. Například pokud si chcete vytvořit zástupce pro DM klienta, použijete -dmc parametr.

2) Připojte se k serveru jako obvykle a hrajte hru.

Rozšíření Client extension můžete také spustit po startu hry, postup najdete v souboru ClientExtensionReadme.txt.

Funkce:
Client Extension obsahuje řadu nových funkcí a oprav chyb, které jsou navrženy tak, aby zlepšily online hru na NWN2 PW světech.

 • Historie příkazů je dostupná v klientovi! Client extension má oddělené textové okno, které umožňuje zpětně prohlížet veškerou chat textovou historii. I text, který jste přidali do normálního chat okna hry, je přidán do historie příkazů, ale tuto histrorii můžete prohlížet jen v novém textovém uživatelském rozhraní.
 • Můžete poslat větší chatovací zprávu (cca do 4096 znaků). Prosím používejte tuto funkci s citem. Dlouhé texty nepůsobí žádné problémy serveru a klientovi, ale dlouhé zprávy se na klientovi špatně čtou. Delší zprávy jsou dostupné jen přes nové textové okno,

Tip: Můžete také přímo text zkopírovat do nového chat okna, pomocí klasické funkce copy and paste.

 • K dispozici je řádně fungující příkaz odpověď (/re). Tento příkaz nahrazuje integrované reply funkce. Obsahuje následující vylepšení:
 • Pokud vám přijde tell od jiného hráče, jen tato odpověď bude doručena tomuto hráči. Posláním tellu nenastavíte cíl odpovědí na sebe.
 • Příkaz /re může být použít do obou uživatelských rozhraní, jak do normálního okna ve hře tak i do nového textového okna. Pokud používáte nové textové okno, můžete použít zkrácenou verzi příkazu /r. V normálním okně tento příkaz zavolá původní funkce reply.
 • K dispozici je nová funkce re-tell (/rt). Tento příkaz pošle tell poslednímu hráči, který vám poslal tell. Jako všechny nové příkazy i tento příkaz je funkční v obou oknech, jak v novém textovém okně tak i v původním chat okně ve hře.
 • K dispozici je nová funkce /invertrun. Tento příkaz přepíná chování pohybu postavy pomocí myši. Takže vaše postava se bude procházet i bez použití klávesy SHIFT. Příkaz nepřepíná funkčnost kláves WASD.

Tip: Můžete použít příkaz /invertrun místo aktivování stopovacího režimu, pokud chcete, aby vaše postava neběhala jako splašená a stále máte rychlý přístup do run(běh) režimu pomocí klávesy SHIFT.

 • K dispozici je nová minimapa lokace. Nová externí minimapa (nejedná se o tu ve hře) umožňuje automatický přesun postavy k bodu na který jste v minimapě klikli myší. Tuto funkci využijete ve velkých členitých lokací, kde několik kliknutí nahradíte jedním a vaše postava se vydá nejrychlejší možnou cesto k zvolenému bodu. Pozor, pokud je cesta k bodu příliš složitá, game engine příkazy odloží.
 • K dispozici je nový formulář pro aktivování makro tlačítek. Aktivace makro hotbar(nástrojová lišta) tlačítek se provádí pomocí příkazu „/setmacro„. Makro tlačítko může obsahovat několik definovatelných akcí, například si můžete na jedno tlačítko navolit sadu buff kouzel a pak po stisknutím tohoto tlačítka rychle tuto sadu kouzel na svojí postavu na kouzlit.
 • K dispozici je log soubor s historií vašeho chatu, který se nepřepisuje. Jméno soubor je „nwn2reportlog.log“ a zapisuje se do vašeho instalačního adresáře Neverwinter Nights 2.
 • K dispozici je nové uživatelské rozhraní herní konzole, která zobrazuje herní chat. Tato funkce se hodí pokud potřebujete minimalizovat hru, ale pořád chcete mít přehled co se ve hře děje (pokud na někoho čekáte nebo potřebujete býti informováni zda vám někdo neposlal tell). Jedná se o textové okno příkazové konzole, která nezatěžuje váš display.

Tip: Také můžete kopírovat text z okna konzole, pokud aktivujete „Quick Edit“ v nastavení konzole. (Pravým tlačítkem klikněte na ikonu konzole a zvolte položku „Properties“.) Tato funkce se hodí vždy když potřebujete kopírovat chat text ze hry.

 • Síťový kód ve hře, který je odpovědný za třídění a bezporuchovost přenosu dat přes UDP protokol, byl kompletně nahrazen více spolehlivějším kódem.
 • Pro zobrazení tile gridu můžete použít příkaz /tilegrid. Tento příkaz je především určen pro tvůrce(WB).
 • Dalším příkazem pro tvůrce(WB), je příkaz /rendertiles, který přepíná reprodukci odstínů tileů.
 • DM má dodatečné grafické rozhraní pro kontrolu hry, víc informací o DM rozšíření najdete v dokumentu ClientExtensionReadme.txt.

V dalším dílu přeložím popis nových funkcí pro DM.

Odkazy:

Napsat komentář