Šikovné utilitky

Aby z našich stránek nepadaly na vás jen bulvární články, mám tu pro vás tipy pro adminy a tvůrce WB světů. Vybral jsem z NWVaultu pár šikovných utilitek a přeložil jsem pro vás jejich popis. Především první dva nástroje potěší fanoušky PW světů NWN2, které řeší největší problémy s provozování perzistentních světů. Pro hráče tu zas mám jeden odkaz na průvodce tuningu NWN2 a pro tvůrce modelů pro NWN1 skvělou utilitku na kontrolu jejich výtvorů.

Na NWN2Packer mě upozornil Tupoun a jedná se o opravdu silný revoluční nástroj na zmenšení modulu pro serverové použití. Překlad popisu:
NWN2Packer (také znám jako ERFinder) je můj „švýcarský armádní nůž“ pro otevření, ukládání, exportování soborů z modulům, haků, pwc souborů a dalších ERF souborů. Využívá knihovnu OEIShared.dll (zahrnuto) pro všechny vstupní/výstupní soubory, takže prosím nerozbalujte tento nástroj do instalačního adresáře NWN2, nebo při příští aktualizaci (patch) dojde k přepsání tohoto souboru, použijte jakýkoliv jiný adresář! Tento nástroj se dříve jmenoval „ERFinder“, mohlo to některé lidi mást, takže jsem ho přejmenoval. Poslední kompilace byla provedena pro verzi NWN2 patch 1.05 (912).

Funkce:

  • otevření mod/pwc/hak/erf souborů
  • import souborů
  • export souborů
  • ukládání mod/pwc/hak/erf souborů
  • podporuje v1.1 (nwn2) a v1.0 (nwn1)
  • může importovat watermaps do trn/trx souborů
  • může zmenšit modul pro serverovou část

Aktualizace:
Poslední funkcí NWN2Packer je „module stripping“: vyjme z modulu všechny nepotřebný data, které nejsou potřeba pro serverovou část modulu (stand-alone server), to dramaticky zmenší velikost modulu. Prosím, uchovejte si zálohu modulu, zmenšená verze modulu nelze editovat! Byl také přidaný StripEase plugin, který umožňuje zmenšit modul přímo v toolsetu.

Tuponův komentář:
Test utility Tania´s NWN2 packer:

  • z NWN2 modulu 1200_Highcliff o velikosti 457.14 Mb udělala 58.1 Mb
  • z NWN2 modulu 3000_Neverwinter_A3 o velikosti 344.88 Mb udělala 53.8 Mb
  • z NWN2 modulu 2100_Crossroad_Keep_A2 o velikosti 323.41 Mb udělala 58.9 Mb

To jest z hypotetického modulu o velikosti 1125.43 Mb vytvořila server standalone verzi modulu o velikosti 170.8 Mb, což splňuje i doporučenou velikost modulu a slova autora utilitky (či -ky), že je možno modul skrouhnout zhruba na 10 procent původní velikosti.

Dle mého názoru lze tedy využít plného potenciálu NWN2 Toolsetu a prakticky vytvořit reálný modul o velikosti 2Gb (max. velikost modulu co NWN2 Toolset podporuje), který by skončil někde na 300 Mb? (tolik lokací stejně nikdo nikdy neudělá 🙂 – moc velkej záděr).

Takže, soudruzi, jít do toho po hlavě a popustit uzdu fantazii? Já bych řekl, že ten prostor se tu otevírá.

Další šikovnou utilitkou, kterou pro nás objevil soudruh Tupoun je „NWN2 Audolo„, nástroj pro hráče PW světů, který slouží k aktualizaci dat PW světa na straně klienta. Překlad popisu:

Problém s NWN2 PW světy je, že hráči, před tím než se připojí do jejich PW světa, musí stahovat části modulu (pwc soubor). A jestliže tvořitel PW modulu změní lokaci nebo přidá novou, musí hráč aktualizovat svoje data. V některých případech to znamená, že bude muset hráč aktualizovat soubory každý den. Tento program může zalepit díru a dát hráčům a server adminům jednoduché řešení jejich problémů. Koncepcí tohoto programu je download ve dvou krocích. Nejdříve stáhne malý ini soubor, kde je seznam všech potřebných souborů. Seznam obsahuje kontrorlní součet MD5 + url adresu, kde jsou soubory ke stažení. Program provede porovnání kontrolního součtu MD5 v seznamu se soubory uloženy na disku hráče. Takže zjistí jaké soubory chybí a které byly aktualizovány. Poté může program stáhnout chybějící soubory po kliknutím myší. Pracuje jak se soubory modulu stejně jako s Hak sobory nebo s dalšími změnami uvnitř NWN2 adresáře.

Tento balík obsahuje několik souborů:
Pro hráče: Program s uživatelským rozhraním, který umožňuje jednoduché stáhnutí potřebných souborů (NWN2_Audolo.exe)
Pro adminy sevreru: DOS program, který vytvoří potřebný ini soubor (CreateNWN2_DM_MD5.exe). Může být přidán do DOS dávkového systému (batch), takže uděláte potřebné kroky najednou. Přidal jsem příklad dávkového souboru, který používám na mém serveru, takže ho stačí jen přidat k vašemu serveru.
Pro:
Nepotřebujete vydávat váš modul, každý den, Jen pracujte na vašem modulu a vaši hráči vždy dostanou poslední verzi.
Hráči neopominou aktualizaci. Nemohou nainstalovat soubory do chybných adresářů
Hráči budou stahovat jen chybějící soubory! To může být velké plus, když modul dosáhne velikost 100+MB.
Program podporuje 7z formát a může dekomprimovat soubory během stahování. (7z archív je menší než rar!)
Proti:
Potřebujete nějaké web prostor pro vaše soubory. Musí to být místo s pevnou URL adresou. Nemůže to být FTP nebo normální Web server.
Instalace Download programu na herní počítač:
Rozbalte a umístěte soubory do vaše hlavního adresáře NWN2. Program spustíte souborem NWN2_Audolo.exe. Vyberte testovací adresu z combo boxu a stiskněte první tlačítko. Program vyžaduje .Net Framework od Microsoft. Máte nejspíš už nainstalováno, pokud máte instalovaný toolset.

Další příspěvek do tohoto článku není vychytaná utilitka, ale jen obyčejný odkaz na článek „Neverwinter Nights 2 Tweak Guide“ (v angličtině). Jedná se o detailního průvodce nastavením a vyladěním NWN2. V článku najdete odkazy na řešení obecných problémů, tipy na odstranění problémů, popis modifikace uživatelského rozhraní, popis nastavení ve hře, popis nastavení v ini souborech. Domnívám se, že je to výborný a zároveň přehledný zdroj informací, pro hráče kteří buď mají s během hry nějaké problémy, a nebo pro modifikátory, WB, adminy a všechny možné rejpaly, kteří chtějí vědět víc než normální smrtelník ví. Článek byl aktualizován v dubnu 2007 a informace v něm uvedené se týkají aktuálního patche 1.05.

Pro tvůrce NWN1 jsem vybral velmi šikovnou utilitku „CleanModels 3.0„, která je na NWVaultu hodnocena hráči 10 body z 10. Překlad popisu programu:
CleanModels 3.0 je stand-alone programem pro detekování a opravování chyb v NWN tile modelech. Pracuje na nezkompilovaných (ascii) modelech. Importujte .mdl soubory z adresáře, který jste vybrali, zkontroluje každý tile, jestli neobsahuje nějaké známé chyby (okolo 40 chyb), opraví ty které lze opravit a exportuje opravené tile (.mdl a .wok) do výstupního adresáře. Ve stejném čase zapisuje do log souboru všechny chyby a provedené opravy.
Program je určen pro použití na další možné kontroly a opravy modelů. Nenahrazuje „sanity checks“ v NWmax ani časově náročnou proceduru, běh modelu přes nwnmdlcomp, pro zjištění jestli nedojde k chybě. Nekontroluje věci, které nelze kontrolovat manuálně tile po tile, jen je rychlejší a spolehlivější, ušetří vám čas a případné problémy.

MDB Cloner a umožňuje klonovat modely s tím že jim můžete přidat jiné textury nebo jiné jméno a nemusíte je otvírat v maxku nebo jiným programu pro 3d modelování docela se to využije pro přejmenování modelu do haku aby se zabránilo křížení nebo aby se zlepšila přehlednost.

Napsat komentář