Pohled na stav NWN2 PW světů

V tomto článku se podíváme jak je na tom NWN2 a to především podpora PW světů. Udělám tu takové stručné shrnutí toho jak to vypadá s NWN2 perzistentními světy ve světě a jak se tato komunita dále rozvíjí. Popíšu největší problémy a dám vám sem pár zajímavých linků na NWN2 návody, tipy a diskuse, no prostě zajímavé informace. Nakonec se tu zmíním o Questíku, našem NWN2 PW pokusu.

Většina čtenářů těchto stránek asi stále hraje stařičké NWN1 a nezajímá se moc o dění kolem NWN2. Diskuse na téma co je lepší a horší najdete i na BioWare, kde jsem nedávno našel jeden příspěvek v kterém autor zdůraznil, že NWN1 a NWN2 jsou dvě velmi odlišné hry. Společným prvkem těchto her je jen fakticky to, že se jedná o RPG a věrný pokus o simulaci papírového Dungeons & Dragons. Proto jakékoliv další porovnávání těchto dvou her nikam nepovede. Je celkem logické, že lepší grafika přináší větší nároky na výkon počítače atd. Nemusí být pravidlem, že lepší grafika přináší i lepší zážitky ze hry, ale každý tvůrce dobře ví, že každý detail ve hře hraje svou roli, takže kvalitní grafika může atmosféře hry moc pomoc.

Pohled na NWN2 z pohledu tvůrce PW světů:
Už nějakou chvilku s NWN2 zápasím, takže bych tu snad mohl udělat nějaké subjektivní shrnutí jak se v NWN2 tvoří světy. Z pohledu tvůrce se v NWN2 toolsetu cítím svobodnější. To ale na druhou stranu přináší větší složitost a v některých případech i časovou náročnost a to především při stavbě lokací. Řadu problémů, které NWN2 mělo vyřešili vývojáři ze studia Obsidian, kteří dále hru ladí a připravují další patch 1.13. A s dalšími problémy si poradila NWN2 komunita, která přinesla tvůrcům a hráčům důležité nástroje bez kterých by NWN2 PW nemohli existovat. Pojďme se blíže podívat na tyto nástroje.

NWN2Packer v1.9
Umožňuje zabalit a rozbalit soubory MOD, PWC, HAK a další ERF soubory. Podporuje obě verze (NWN1 a NWN2) těchto souboru. Umí importovat „watermaps“do trn/trx souborů. Umožňuje zmenšit modul, který je určen pro NWN server.

WorldGate
Je nástrojem, který pomáhá tvůrcům v distribuci souborů hráčům, jenž jsou potřeba pro připojení ke hře. Jako jsou například pwc soubory, haky atd. Hráč se jednoduše, pomocí klienta, připojí k serveru, kde jsou uloženy všechny potřebné soubory a pak se provede stažení a instalace těchto souborů, do příslušných adresářů. Takže hráč instalaci provede jedním klikem.

NWNX4
Slouží k napojení NWN2 na databázový server SQLite a MySQL. Hlídá také proces NWN2 serveru jestli běží a pokud neběží spustí znovu NWN2 server. Kontroluje přes GameSpy zda NWN2 server odpovídá na dotazy, pokud neodpoví ve stanoveném limitu provede restart NWN2 serveru.

Největší problémy NWN2 serveru z pohledu PW světa:
Většina problémů se zdá být vyřešeno a tak se zdá, že největším problémem v této chvíli jsou časté pády při přechodu mezi lokacemi. Obsidian plánuje v novém patchi jakýsi debugovací nástroj, který bude do logu zapisovat více informací při přechodu PC mezi lokacemi.

Dalším zajímavým zdrojem informací o “Neverwinter Nights 2“ je určitě “NWN2Wiki, the Neverwinter Nights 2 wiki“, kde najdete nejenom obecné informace o hře, ale i návody jak předcházet pádům hry, jak se připojit k PW a jak si nastavit vlastní NWN2 server.

Stav NWN2 PW komunity
Tak tady asi hodně potěším fanoušky starého NWN1. Pokud porovnám hráčskou PW komunitu NWN1 proti NWN2 zjistíme, že NWN1 hraje čtyřikrát více hráčů nežli NWN2. Tedy ve špičce najdete na GameSpy 1000 hráčů připojených k nějakému NWN1 modulu a 200 hráčů připojených k NWN2 modulu. Ale tento rozdíl pomalu NWN2 dotahuje, po dlouhý čas to bylo pětkrát více. Seznam NWN2 světů najdete na NWNList Scry.
Připadá mi, že NWN2 PW scéna je zaměřena na RP servery, které jsou většinou zasazeny do světa Forgotten Realms. Na stránkách NWVaultu se můžete podívá na seznam nejlépe hodnocených NWN2 serverů. Na druhou stranu jsou na NWVaultu vidět výsledky NWN2 komunity, nové kvalitní moduly, tilesety, haky, modely, nástroje a další kvalitní vylepšení, které produkují šikovní tvůrci.
Myslím si, že rozvoj NWN2 komunity bude především záležet na jejich členech jak moc budou pracovat na jejím přežití. Dalším důležitým prvkem bude podpora hry ze strany vývojářů a vydavatele. To samé platí i pro NWN1, pokud budou vycházet nové patche a tvůrci budou tvořit nové věci, komunita bude žít.

Čeština
Češtině pro NWN2 od EnKidovi partičky je ke stažení zde.

Napsat komentář