BG:TSCC – NWN 2 PW – 2.díl

V tomto článku budu pokračovat s detailním popisem PW NWN2 světa „Baldur’s Gate: The Sword Coast Chronicles“(BG:TSCC). Podělím se s vámi s prvními herními zkušenostmi z tohoto serveru a přeložím vám další texty z jejich stránek a fora. V neděli jsem si vytvořil na BG:TSCC postavu paladina „Jindragon“ a začal hrát. Příjemně mě překvapila RP hra všech hráčů, které jsem zatím potkal, do jednoho hráli velmi kvalitním RP stylem. Dalším pozitivním překvapením byl výkon serveru, i když na serveru hrálo cca 40 hráčů, hra téměř vůbec nelagovala. Ale přesto, je tu jeden velký problém, který velmi znepříjemňuje multiplayer hraní NWN2 a to jsou časté pády klienta při přechodu mezi lokacemi. V první chvíli a to i vzhledem k tomu jak dlouho trvá načítaní lokací v NWN2, to bylo vskutku nesnesitelné a musel jsem zatnout zuby a obrnit se trpělivostí, abych hru vyladil do stavu, kdy mi bude padat co nejméně. No a jelikož tento problém považuji za nejdůležitější začnu s návodem jak správně nastavit hru pro multiplayer, tak aby jste si mohli nerušeně hrát.

Tipy pro zlepšení výkonu síťové hry:

 • Problém se stromy? Toto nastavení způsobí téměř úplné pozvolné zmizení okolních stromů. Dávám jednak lepší výkon a také větší rozhled do vašeho okolí.
  • Ve vašem nwn2.ini(My DocumentsNeverwinter Nights 2) pod sekcí [Display Options].
  • Nastavete následující nastavení:
   • ObjectFade Start=0.0
   • ObjectFade Length=0.5
   • ObjectFade Percentage=.01
 • Menší grafické detaily. Věřte nebo ne, nastavení grafiky na nižší kvalitu zobrazení pomůžete vašemu hernímu online výkonu.
 • Přímé spojení se serverem. Když se připojíte k prvnímu multiplayer menu, máte zde možnosti „New Game“(Nová hra) „Load Game“(Nahrát hru) „Join Internet“(Připojit se k internetu) „Direct Connect“(Přímé připojení) atd.. Vyberte přímé připojení „Direct Connect“ a vložte adresu 66.194.252.147:5121
 • Neposílejte nikomu zprávu „/tell“, kdo se právě přilogoval do hry. Když uvidíte někoho, kdo se právě lognul do PW, nemluvte s ním minimálně 2 minuty od přilogování do hry. Občas hra říká, že jste se přilogovali, i když ve skutečnosti se pořád logujete. Pokud dostanete při logování příliš mnoho zpráv „tell“, zatuhne vám hra.
 • Nikdy nebuďte AFK lokaci, která je obydlena monstry. Každá lokace má čistící script, který udržuje hladký běh PW, bez lagů. Ale tento script se spustí, jen když v lokaci není PC(postava hráče).

Průvodce pro PW hráče
Velké množství problémů, které vznikají na NWN2 Perzistentních světech je dáno kombinací nejrůznějších faktorů, má na to vliv server i klient. Jelikož každý hráč může svým nastavením hry NWN2 ovlivnit celkový výkon PW serveru, je nutné aby všichni hráči se snažili o nastavení, které zamezí lagům a pádům hry.

Základ
Váš override adresář by neměl obsahovat žádné soubory, pokud chcete hrát na PW serveru. Výjimkou může být jen „Less Obtrusive Spell Buffs“, ale ujistěte se zda můžete tuto věc použít pro konkrétní PW server. Některé PW servery mohou tyto adresáře plnit pomocí upadate nástroje „NWN2 Audolo“. Pokud hrajete na více PW serverech, můžete si adresář override zkopírovat do vašeho zálohovacího adresáře. Je velmi důležité tyto adresáře vyčistit, při změně PW serveru.

Seznam override adresářů:

 • „Neverwinter Nights 2“ – zde hledejte soubor dialog.tlk, pokud existuje odstraňte ho.
 • „Neverwinter Nights 2override“ – odstraňte vše v tomto adresáři
 • „Neverwinter Nights 2ui“ – tento adresář by měl obsahovat dva adresáře, „custom“ a „default“.
 • V adresáři „default“ by měl být jen „guisettings.ini“, kde jsou uloženy nastavení kamery a adresář „custom“ by měl být kompletně prázdný.

Pokud máte nainstalovanou češtinu „Letohradské noci 2 – CZ překlad„, v podadresářů budete mít české fonty. Testnul jsem přihlášení s nainstalovanou češtinou do BG:TSCC a prošel jsem pár lokací, vše fungovalo bez problémů a pádů. Samozřejmě nejsou přeloženy texty, které vytvořily autoři PW serveru.

Udržujte vaše PW soubory aktuální, pokud PW server ke kterému se připojujete používá „NWN2 Audolo“ pro aktualizaci rozšíření hry a PWC souborů, doporučujme spouštět vždy při připojení ke hře. Pokud PW svět tento nástroj nepoužívá, jako například BG:TSCC, navštěvujte pravidelně forum vašeho světa a zkontrolujte, zda nedošlo aktualizaci PWC, HAK a dalších potřebných souborů pro hraní na konkrétním PW. Pokud jeden ze souborů nebude aktuální může to způsobit lagy a pád hry.

Ano, souhlasím s vámi, že je to pěkný vopruz, ale snad se blízká na lepší časy. V připravovaném novém patchi 1.23 by měla být vydána utilitka „Autodownloader project“, která by měla jednoduše a z pohledu uživatele, přátelsky, vyřešit bezbolestnou aktualizaci PW souborů.

Ujistěte se, zda máte provedenou poslední aktualizaci NWN2 hry a zda máte všechny datadisky, které PW svět podporuje („Mask of the Betrayer“ nebo „Storm of Zehir“).

Všechny změny v konfiguraci a nové soubory vkládejte jen do adresáře “My Documents”, nechte na pokoji váš aplikační adresář.

Pohybujte se jen pomocí myši, jak to jen jde, nepoužívejte příliš často WASD klávesy pohybu, jsou známé případy nestability perzistentního světa při použití těchto kláves. V patchi 1.22 bylo sníženo zatížení sítě pro pohyb pomocí WASD. Tedy nevím co to přesně znamená, ale možná to řeší tento problém. Na BG:TSCC jsem se pohyboval i pomocí WASD a k pádu hry nedošlo. Ale i přesto, většinou používám pro pohyb radši myš.

Jestliže jste v přecpané lokaci, kde je více jak 15 hráčů, sbalte se a přesuňte se do jiné lokace. Zatížení serveru a tím i šance pro lagy, roste exponenciálně s počtem hráčů ve stejné lokaci.

Nastavte nižší detaily vaši grafiky:

 • vypnout „Shadows“
 • vypnout „Bloom effects“
 • vypnout „Render Grass“
 • vypnout „Water Refraction“
 • zapnout „Fullscreen Mode“
 • nastavte následující parametry, ve vašem nwn.ini souboru na 1024:
  — HiRezShadowMapSize=1024
  — LowRezShadowMapSize=1024
  — CharacterAndPointLightShadowMapSize=1024

Údržba systému

 • Restartujte váš počítač, předtím než začnete hrát. Pokud váš počítač běžel celý den, restart před hraním NWN2 obnoví OS.
 • Jestliže jste pokročilý uživatel, můžete si vytvořit speciální účet, pod kterým budete spouštět NWN2, kde vám nepoběží nepotřebné služby a programy.
 • Dostatečná velikost paměti RAM, doporučený jsou 2GB.
 • Pravidelně defragmentujte váš harddisk.
 • Proveďte aspoň jednu kontrolu vašich souboru pomocí vašeho antiviru. Ujistěte se že váš antivirový program je aktualizován.
 • Zkontrolujte váš počítač zda neobsahuje škodlivý software jako je malware a spyware, tyto nechtěné prográmky vám můžou zpomalovat váš počítač a omezovat vaše internetové připojení.
 • Nastavte ve vašem Antiviru vyloučení virus kontroly v adresářích „MyDocsNeverwinter Nights 2“ a „data“. To by mělo výrazně omezit pády hry při přechodu do nové lokace.
 • Ve Windows XP nastavte váš stránkovací soubor na 4092 pro počáteční i konečnou velikost. (Control Panel > System > Advanced > Performance > Settings > Advanced > Virtual Memory) Pokročilý uživatelé můžou stránkovacímu souboru nastavit vlastní segment disku.
 • Po čas hraní, nepoužívejte programy, které intenzivně zatěžují vaše připojení k internetu, jako jsou například nejrůznější programy pro stahovaní souborů z netu, nebo otevřené web stránky s velkým množstvím přídavků. Tyto programy můžou zvětšit zpoždění vašeho připojení mezi klientem a serverem.
 • Zabte všechny nepotřebné procesy, které běží v pozadí. Jestliže si nejste jistý tím co děláte, pak si prosím radši nehrajte se správcem úloh, protože pokud zastavíte špatný proces, váš počítač přestane pracovat a vy budete muset restartovat. Případně můžete použít Google a vyhledat jaký má daný proces význam a jestli se nejedná o nějakého prudiče.
 • Pokud si vysoušíte váš bandwidth(šířku pásma) s P2P nebo průtokem online videa nebo audia, neubližujete jen sobě, ale i lagujete server dalším hráčům!
 • Caching (vyrovnávací paměť). Otevřete váš nwn.ini soubor v adresáři „…Documents and SettingsuživatelMy DocumentsNeverwinter Nights 2“ a nastavte SEFCacheSize=50.
 • Jelikož dochází ke změnám ve hře tím jak se hra aktualizuje. Také NWN komunita přichází z novými vylepšeními, tipy a triky. Doporučuji navštívit sekci Troubleshooting na stránkách NWN2Wiki.

Více aktuálních informací najdete na stránkách NWN2Wiki v článku PW Player Troubleshooting Problems

Popis PW světa BG:TSCC :

Dost bylo technických informací v tomto díle, další vám naložím v příštím. Pojďme se teď podívat na PW svět „Baldur’s Gate: The Sword Coast Chronicles“(BG:TSCC)!

Po stáhnutí a instalaci HAKu a PWC souborů jsem se připojil na server BG:TSCC. Jak už jsem psal na úvod, po vytvoření mé postavy, první pokus o připojení do hry se nepovedl. Proto znovu všem doporučuji si před přihlášením do jakéhokoliv PW NWN2 světa pohrát s nastavením NWN2 a třeba vám pomůže ten nudný návod nahoře. Takže, když jsem se konečně připojil ke hře dostal jsem se do úvodní lokace, kde na mě vyskočilo okno s výběrem druhého jazyka. Jedná se o nástroj „Online DMFI Language Converter“, který umožňuje hráčům mluvit různými jazyky FR světa. Do hry jsem vstoupil se znalosti jazyka „Common“, kterým mluví většina populace ve Forgotten Realms, jedná se o jednoduchý obchodní jazyk, který vznikl z komolených slov z různých jazyků, tak aby se jednotlivé rasy mezi sebou rozuměli. Jako druhý jazyk jsem si vybral elfí, jelikož jsem vždycky záviděl Aragonovi jeho elfštinu a že může balit elfky. Pak mě hodná paní, hodila do města, kde jsem udělal základní nákupy a vyrazil za dobrodružstvím. Za městem jsem potkal farmáře, jenž si mi stěžoval na nějaké vlky a nabídnul mi odměnu za každou vlčí kůži, kterou přinesu. No a jelikož jsem neměl nic jiného na práci, tak jsem se pustil do vybíjení vlků. Udělal jsem vám pár fotek ze hry, předem se omlouvám za kvalitu. Prostě abych mohl hrát, grafika musela jít dolů. Na pár screenshotech jsem zachytil RP rozhovory mezi hráči, to pro představu jaké RP se tam hraje. Také mě jednou sežrali brouci, takže jsem se podíval na onen svět “ The Fugue Plane“ a musel jsem zaplatit za přesun mezi živé, uff! Nakonec bych se tu mohl zmínit o výborném herním nástroji „Heed’s PC Tools„. Pomocí tohoto nástroje si můžete například postavit v divočině stan, nebo postavit tábořiště a ohřát se u ohně. Nástroj také umožňuje zahrát PC různé emoce, jako například mluvit v kleče nebo poklonit se. Pomocí PC TOOLS můžete zjistit aktuální čas světa a uložit si postavu. Tato utilitka má i další funkce, pokud vás zajímá můžete si ji stáhnout zde a více ji prozkoumat.

Napsat komentář