Nedělní pokec s DMkem Thalie

Thalie

Ze série populárních rozhovorů, které tu dělám s hráči, WB, DM a exhovínky NWN, jsem nějak pozapomněl na Thalii, RP svět, který má velmi slušnou návštěvnost. O rozhovor jsem požádal slovenského zapáleného hráče NWN, na kterého si možná vzpomenou hráči Alhambrie, kde jeden čas hrával. Po problémech na tomto serveru prošel snad všechny česko-slovenské NWN servery, aby nakonec zakotvil na Thalii, kde se později stal DMkem. Odpovědi jsem musel, z důvodu mé neznalosti slovenského pravopisu, přeložit do češtiny, takže případně omluvte, nějaké nepřesnosti nebo podivnosti. Daanri je docela ukecané DMko, takže se připravte na dlouhé čtení.

Jindragon: Jelikož se moc neznáme, rád bych se zeptal na tvojí historii, tedy ve vztahu k hrám na hrdiny a počítačovým hrám vůbec. Jak dlouho už hraješ hry na hrdiny a které počítačové hry tě nejvíce ovlivnili?

Daanri: No tak přesně tuto otázku jsem očekával jako první. Hry na hrdiny hraji asi už dobrých 10 roků. Tak nějak s partou kamarádů jsme začínali u Dračáku a v tom jsem dlouho pokračoval i jako hráč a potom i jako DM. No a počítačové hry hraji též hodně dlouho. Nejvíc mě asi ovlivnili PRG hry jako Baldurs Gate a Icewindale u kterých jsem strávil dlouhé a dlouhé hodiny no a potom ještě celkem mám rád strategie ve style Civilization. Na, nějaké akční hry typu střílečky a podobně si moc nepotrpím. No, a samozřejmě NWN.

Jindragon: Za jakou postavu si hrál v Baldurs Gate a která část hry ti dodnes zůstala v paměti?

Thalie

Daanri: Uff no co mi určitě zůstalo v paměti je začátek hry Baldura který jsem hrál jako demo několikrát dokola. Velmi se mi páčí především ta hospoda Friendli Arm Inn se myslím jmenovala. No a hrál jsem za čaroděje.

Jindragon: Jak si se dostal k Dráčku, přivedl tě k němu kamarád?

Daanri: Jo víceméně ano. Na základní škole hrávala partička kluků Dráčko jedno jsem se k němu připletl a zjistil, že se mi to celkem líbí. Jenže měli už dost velkou družinu a měli zlé zkušenosti s hodně hráči. Tak jsem si nějak sehnal vlastní pravidla a začal hrávat s jinou partičkou. Ještě teď si vzpomínám jak jsem obvolával kamarády a vysvětloval jim co to ten Dračák vlastně je.

Jindragon: Jaká byla první hra? Hádám že si hned začal dělat DMko?

Daanri: Ne…v první hře jsem hrál hobita zloděje (ovlivněný Pánem prstenů kterého jsem tehdy četl). Myslím že to bylo to vzorové dobrodružství na konci příručky pro Pána jeskyně. Byli jsme z toho nejdříve dost dobře vyjukaný, ale potom to už šlo. DMko jsem začal dělat asi až po roku hraní když už kamarád co dělal DM neměl toliko času tak jsem to převzal nějak já a v celku se mi to začalo líbit. I vlastní svět jsem nějaký stvořil.

Jindragon: Píšeš, že jsi přečetl Pána prstenů, jak se ti líbilo filmové zpracování této knihy?

Daanri: V rámci normy to nebylo zlé. Ale kniha je předci jen kniha tomu se nevyrovná asi žádný film. Nejvíce z celého filmového zpracování se mi líbil asi druhý díl. Ten bol podle mě asi nejlépe udělaný.

Jindragon: Jaké další fantasy knihy jsi přečetl jedním dechem a co konkrétně se ti na nich nejvíc líbilo?

Daanri: No jednoznačně mezi moje nejoblíbenější patří R.E.Feist a jeho svět Midkemie. Přečetl jsem téměř všecky knihy které vydal. Okrem toho také velmi rád Tad Williamse a jeho Trůn z dračích kostí, který patří podle mě mezi jednu z nejlepších fantasy knih. No a potom co už není je fantasy ale skoro sci-fi a to Frank Herbert a jeho Duna. Od té jsem se dokonce neodtrnul jak jsem ji začal číst. Musel sem jí přečíst vysloveně jedním dechem. Feistovi se mi líbí především propletenost příběhů a jako na sebe navazuji všecky jednotlivé části knih.

Jindragon: Jak si se dostal k online hraní a které první RPG si hrál?

Daanri: No k online hraní jsem se dostal náhodou když jsem prohledával stránky na netě a objevil ‚že existuje něco jako perzistentní světy pro NWN. No a NWN bylo první a poslední RPG které jsem online hrál. Celkově první RPG které jsem hrál byl asi Dungeon Master.

Jindragon: Který první NWN svět si navštívil a jak se ti tam líbilo?

Daanri: První NWN svět byl Alhambrie. A byl sem z toho nadšený. Tam jsem strávil něco jako svoje „NWN mládí“. A na začátku sem byl prostě nadšený ze všeho, líbila se mi každá jedna drobnost a každá jedna lokace. Ale nejvíce jsem byl nadšený ze skvělé zábavy kterou to poskytovalo na dlouhé a dlouhé hodiny.

Jindragon: Za jakou postavu si tam hrál a vzpomeneš si na nějakou veselo příhodu?

Daanri: No na začátku jsem vystřídal několik postav. Od hraničáře a zloděje přes čaroděje a paladina, než jsem našel tu svého potulného rytíře Matthiasa Corvina. Veselých příhod tam bylo dost, ale jedna mi tak utkvěla v paměti. Když jsem začínal na Iffe dal jsem se dohromady s nějakou partičkou hráčů a hráli takovou větší rodinku (jména si už bohužel nevzpomínám), po jedné výpravě oni zůstali v hostinci a já jsem šel do chrámu v lese doplnit léčiva. Tam jsem se střetl s jednu ženskou, která se mi představila jako sestra jednoho z té party. Tak jsem jí doprovodil do hostince a tam svému bratovi nakecala, což mě velmi překvapilo, že jsem ji v lese obtěžoval. Tak že si to jdeme vybavit před krčmu jednoduchým pěstním soubojem. Naštěstí jsme si to nějak vykecali a jeho sestra dostala hodně dobře vynadáno. Případně druhá veselá příhoda byla když jsem střetl Trolla u hraničáře blízko. Devenane a chtěl ode mne jídlo. A já jsem ho samozřejmě nakrmil a potom jsem se ho nemohl zbavit.

Jindragon: Proč si pak emigroval na Thalii?

Daanri: No začalo se mi zdát, že Alhambrie upadá. Nějak se nic nevylepšovalo nic nepřibývalo. Ale to by ani tak nevadilo. Potom přišli nějaké výpadky serveru a nějakou dobu nebylo kde hrát. Tak jsem začal hledat jiné servery, kde by sem mohl pokračovat v hraní. Prošel jsem jich celkem dost, od Arkhalie, Kandelabrie, Demony až po Equilibrie, ale žádný mě holt neupoutal tak jako stará dobrá Alhambria. Až jsem narazil na Thalii která mi Alhambriu nějak připomínala. Nevím čím to bylo, ale zalíbilo se mi tam. Potom když zas běžela Alhambrie, no nějak jsem se tam už nevrátil a zůstal na Thalii.

Jindragon: Co tě k Thalii připoutalo, herní systém, hráči a nebo jaký stylem se tam přistupuje k RP hře?

Daanri: Asi všecko dohromady. Systém který tam byl mi vyhovoval, hráči byli vynikající a střetl jsem se tam s hromadu skvělých lidí a taky se mi líbil přístup k RP hře. Ale když jsem se rozhodoval či tam zůstat, a nebo ne, přesvědčil mě o tom zájem DM o hráče. A především skvěle questy, které jsem tam odehrál (tímto děkuji Rejtymu a Jaarovi). To hlavně rozhodlo o tom zda tam zůstanu nebo půjdu někam jinam.

Jindragon: Zkus vybrat jednu věc z herního systému Thalie, která se ti nejvíce líbí?

Daanri: Uff jen jednu?

Jindragon: Ano

Daanri: Tak to musím přemýšlet.…No líbili se mi všecky systémy které tam jsou…ale asi pro mě úžasný je craft a jeho rozsáhlé možnosti.

Jindragon: Jaké řemeslo tě baví nejvíce a z jakého výrobku si měl největší radost?

Daanri: No těch výrobků bylo více, ale dovolím si říci že největší radost mi udělali asi dva výrobky a to když sem zvládal v šití vyrobit Robu mága a s partičkou když jsme vyrobili Očarovaný Mahagonový dlouhý luk. A nejvíce mě bavilo asi to šití.

Jindragon: Když si se pak stal DMkem, nelitoval si pak toho? Neztratí se při tom přechodu něco?

Daanri: Hmm, no on to byl více přirozený posun. Když jsem dosáhnul s mojí postavou určitého stavu, když byla celkem známá a nějak jsem se chtěl podílet na spolutvorbě světa Thalie tak sem se stal DM. A myslím ze jsem nic neztratil. Pro mojí postavu jsem si vymyslel pěkný příběh a dlouhý quest pro ostatní hráče a teď je z něj NPC. A hrát můžu stále kdy chci v tom mi nikdo nebrání. Problém je jen s časem.

Jindragon: Zeptám se tedy jinak, jaký je podle tebe rozdíl mezi hraním jako hráč za postavu a hraním jako DM – pánem dungeonů?

Daanri: Zásadní rozdíl je asi v tom, že jako hráč hrajete svojí jednu postavu (teda aspoň mne nešlo nějak najednou mít rozehraných víc postav a jako DM musíte dokázat zahrát jakoukoliv postavu na světě. A pokusit se každou nějak ozvláštnit, aby nebyli všecky stejné. Jako hráč nevíš o mnohých (napíšu to pěkně) „škaredých věcech“ které někteří hráči dělají, jako DM o nich víš a mockrát to i vidíš. Jako DM máš méně času jako hráč, nebo stále něco třeba spravit ve hře nebo „nějací hráči mají nějaký problém.“ (nechci tím nikoho urazit, aby mi hráči nezačali psát výhružné zprávy) Ale hlavně jako DM můžu zpříjemnit hraní hráčům ve hře trošku více než jako postava. Předci jen DM má víc možností jako ovládat a ovlivňovat okolní hru. A hlavně DM se může dosytnosti vyblbnout při vymýšlení questů pro hráče.

Jindragon: Jaká postava na Thalii tě v poslední době nejvíc pobavila, nebo ti prostě udělal radost svým stylem hraním?

Daanri: Ach jo těch by bylo. Ono radost mi spraví každá postava respektive hráč který hraje pěkně svojí postavu. Čím myslím že ta jeho postava má svůj vlastní charakter. Například se mi líbí Tharen, který má sice občas dohání do nepříčetnosti svým rýpáním do ostatních a do NPC. Ale dal své postavě určitý charakter a to se mi líbí. Také jsem se mockrát zasmál hláškám půlorka Vroga. Ten je též prostě svůj. Stejně tak velké množství dalších postav. Které mají svůj vlastní charakter a jsou prostě svým způsobem zvláštní a jedinečně.

Jindragon: Když už si nakousnul ty NPCéčka, které NPCéčko na Thalii je nejpovedenější a které má nejlepší dialog?

Thalie

Daanri: No předci ta mé NPCéčko. Ale ne, mě se zdají všechny velmi dobré, ale celkově sem si nějak oblíbil Rastora v Karathe v jeho věži. A hlavně vždy když někdo přijde a zeptá se na jeho golema který mu hlídá knihovnu.

Jindragon: A teď se zeptám na quest u jaké si se válel smíchy na zemi a nemohl popadnout dech?

Daanri: Těch také bylo dost. Nejvíce jsem se bavil u legendárních výprav ostrovanů na pevninu a při jedné, když si to zamířili do Murgondu (půlorčího města v bažinách) a balili tam „samice“. Případně naposledy mě pobavilo, když sháněli žrádlo pro malého dráčka, aby jim dal trochu krve.

Jindragon: Jak dlouho už hraješ na NWN PW světech?

Daanri: No přesně nevím, ale bude to něco, přes rok a půl.

Jindragon: Co si myslíš, že dělá hraní na NWN perzistentních světech tak zábavné, že u toho lidi vydrží roky?

Daanri: No těžko říci. Ono celkově hra s dalšími lidmi je podle mě zábavnější, než když hraješ jen tak něco sám. Podle mě i možnosti vytvořit si nějakou alternativní postavu (charakter) žit jeho život a moc někdy i udělat to co nemůžeš udělat ve skutečném životě. Možná vytvářet si tu postavu od nezkušeného mladíka až po velkého hrdinu. Ale co přesné každého drží u té hry to nevím. Prostě má to svoje kouzlo.

Jindragon: Když bys chtěl přitáhnout nové hráče na Thalii, jako návnadu by si jim hodil?

Daanri: No jednoznačně si myslím že Thalia toho nabízí velmi moc. A každý si na ní najde to své. Je to RP svět takže ti co mají rádi RP si přijdou na své. Také tu je dost akce, takže ti co rádi zajdou na výpravu do dungu si též přijdou na své. A když někoho z toho nic nebaví je tu možnost craftu. Který poskytuje zábavu na dlouhé a dlouhé dni a dají se v něm vyrobit nádherné předměty a po posledním rozšíření dokonce i artefakty. Hlavně by jsem však rád řekl, že na Thalii jsou velmi ochotné DMka, které se velmi věnují hráčům a to je velká výhoda. A také neustále rozšiřované světy, přidávání stále nových lokací. A také i přidávání dalších vylepšeních, které tu zatím neprozradím.

Jindragon: Zkusil si v poslední době hrát nějakou jinou hru, třeba NWN2?

Daanri: NWN 2 mě nějak neoslovilo. Takže nezkoušel. A co se týká jiných her, no mám málo času, zkoušky ve škole a každá volná chvíle jde do tvorby nových věcí na Thaliu a dělání questů pro hráče.

Jindragon: Děláš pro Thalii také něco v toolsetu?

Daanri: Ano dělám i WB. V poslední době jsem například pracoval na Prahvozdě a teď dělám nějaké nové dungy a pár dalších zajímavých lokací.

Jindragon: Která hračka je zábavnější DM klient nebo NWN toolset?

Daanri: velký smích Ono jsou chytlavé obě. V toolsetě se člověk může hodně vyblbnout při tvorbě lokací a popustit svojí fantazii. DM klient zas dává dobré možnosti při questech. Pro mě jsou obě zábavné až, až.

Jindragon: Poslední otázka, představ si ideální svět s ideálními hráči a DMky, co jsi si představil? Dokážeš to popsat?

Daanri: No mohl by jsem vymýšlet hromadu věcí, ale povím to ve zkratce. Představuji si Thalii se všemi naplánovanými lokacemi a vylepšeními. Prostě mám tento svět rád se vším co na něm je a co bude. Pro mě je to ideální svět na hraní NWN!

Obrázky z článku jsou převzaty z fora a stránek Thalie.

Napsat komentář