Malý průvodce pro budoucí hráče Neverwinter Nights perzistentních světů a pro všechny bytosti, které přemýšlí o hraní NWN online s více hráči. NWN je vskutku revoluční hra, která má i po čtyřech letech od svého vydání stále mnoho příznivců a velkou komunitu nadšených tvůrců.
Trvalý svět, znamená že se věci v tomto světě dějí nezávisle na tom jestli jste nebo nejste připojeni ve hře. Vaše postava zde může žít virtuální život, být obchodníkem, řemeslníkem, shromažďovat velké mění v bance. Všechny dosažené úspěchy vaší postavy se ukládají do databáze a tak při dalším přihlášení do hry, můžete pokračovat ve hře se stejným kontem v bance a stejným počtem životů jako při odpojení.
2. Když se řekne „svět“ co to znamená?
Svět je rozsáhlé uzemí složené ze skupiny lokací (hluboký les, skřetí doupě s pokladem, hřbitov plný zombíků), kde se odehrává vaše dobrodružství s vaší postavou.
Ano, ale záleží na světě ve kterém hrajete. Pokud vaše postava ve světě dosáhne určité slávy, může ve spolupráci s DM (Dungeon Master) a NWN toolsetu upravit nebo vytvořit novou lokaci. Například postava statečného a velmi skromného paladina Mrkoun z Hroudy, který ubránil se svou cháskou potulných rytířů hrad Prcek, před zlovolnou invazí skřetí bandy Všechnožrouti, se po této hrdinné akci, dohodne s DM na vybourání všech zbytečných budov v centru Pytle (pohádkového města) a výstavbě jeho sochy (100 x nadživotní velikosti).
Ano mají spolu velmi společného a zas na druhou stranu jsou velmi rozdílné. Vývojáři hry Neverwinter Nights, aniž by tušili co se stane, ke hře přidali velmi silný nástroj na modifikaci hry a vytváření dobrodružství „Toolset„, který měl původně sloužit k vytváření malých modulů, které měli obsahovat malé dobrodružství pro 1-10 hráčů s DM. Ale, někoho napadlo že by se pomocí tohoto šikovného nástroje mohli tvořit perzistentní fantasy světy. A tak pár měsíců po vydání hry tu bylo velké množství PW inspirovaných především babičkou všech MMORPG Ultimou Online. BioWare však nevyrobila tuto hru pro tak velký počet hráčů a i velikost modulu má svá omezení, proto světy takto vytvořené může hrát maximálně 64 hráčů. Přesto všechno já v tomto omezení nevidím problém, naopak je to výhoda. Dělá to hru více intimnější a vytváří daleko pevnější vztahy mezi hráči nežli je to ve velkých MMORPG hrách. Moc se mi líbí nový termín IMORPG (Intimate Multiplayer Online RPG) s kterým přišel jeden fanoušek NWN. Díky toolsetu se každý hráč může stát tvořitelem světa (WB) a tak jednoduše přidat do hry něco svého. Hráči a WB,DM jsou si mnohem blíž, jakýkoliv hráč může být zároveň hráčem DM a WB. Většina NWN světů se především orientuje na přátelskou RP hru, kde se uplatňují sociální principy (přátelství, komunikace, zábava ve partě).
Spusťte svoji hru jako Multiplayer (pro více hráčů) a vyberte připojení ke hře, vyberte si nezaheslované servery. Nebo se můžete mrknout na seznam světů na NW Vaultu, kde je databáze obsahující základní informace o většině dostupných NWN serverech. A Pokud chcete hrát NWN světech, naštivte seznam NWN a NWN 2 serverů na NWNList Scry nebo NWMaster.
Postavy se většinou tvoří na serveru po prvním připojení. Postavy ze singl hry většinou nelze přenést do PW světa.
Skoro všechny postavy jsou uloženy na serveru, správu postav provádí admin serveru. Persistentní svět se neukládá, ukládá se jen postava a perzistentní data do databáze (např. kolik má PC uloženo v bance, atd). Data se ukládají v průběhu hry, při odhlášení hry nebo za pomocí nějakého předmětu (Magické pero).
Ano, některé zadávají NPC (cizí postavy) a některé řídí DM.
- Prvně doporučuji všem hráčům si přečíst stránky případně i forum vybraného PW světa.
- Pozor každý svět má svá pravidla, věnovat 5 minut čtení pravidel vás může zachránit od několik hodin strávených s postavou ve vězení, nebo hůře banem.
- Na každých stránkách většinou najdete návod jak se připojit ke hře a co k připojení potřebujete (hak, patch atd.).
- Při prvním přihlášení neběhejte po světě jako vyplašenej skřet. Choďte pomalu, navazujte kontakty s PC i NPC. Čtěte texty na tabulích a v deníku.
- Komunikujte s ostatními hráči, ptejte se na všechno co vám není jasné. Socializujte se, navazujte co nejvíc kontaktů.
- Není ostuda být newbíkem (novým hráčem), sdělte to spoluhráči nebo DM, budou mít pak s vámi větší trpělivost.
- Chovejte se maximálně slušně, nikdy nikomu nenadávejte!
- Nepoužívejte shout (křik), na většině serveru to nemají rádi.
- Neobtěžujte RP hráče svými zážitky z včerejšího fotbalového zápasu.
- Problémy řešte na forum konkrétního světa.
Všechny perzistentní NWN světy jsou amatérské projekty nadšenců, kteří tvoří pro vás jedinečnou zábavu. A i vzhledem ne příliš velké podpoře BioWare perzistentním světům, nemají NWN světy takovou kvalitu jako velké MMORPG světy. Pravděpodobně narazíte na mnoho chyb a nedodělků. Ale zas narozdíl od MMORPG světů se můžete aktivně zapojit do vývoje vašeho oblíbeného NWN světa. Hlášením a detailním popisem bugů, pomáháte autorům zkvalitnit jejich server a vaše návrhy můžou být některým WB realizovány. Jak už jsem psal výše, tato hra má více úrovní. Nejenom, že se můžete bavit při hraní hry, ale i při tvorbě hry, jako DM nebo WB.
Takže na co ještě čekáte? Pojďte s námi tvořit fantastické fantasy světy!
Poznámka (15.2.2018):
Studio Beamdog, v němž pracuje mnoho bývalých vývojářů Bioware, připravuje vylepšenou verzi hry na hrdiny Neverwinter Nights z roku 2002. Více informací najdete na BonusWebu nebo na Steamu.
Pingback: WB review (druhá část) – Neverwinter CZ
Pingback: Tvůrci NWN světů – Neverwinter CZ